Najstarsze kluby na świecie

2 min czytania

najstarsze kluby na świecie

Chociaż nie do końca prawdą jest, że futbol narodził się na Wyspach Brytyjskich, to tamtejsze kluby zdecydowanie przyczyniły się do ukształtowania go w formie, którą znamy dzisiaj. To właśnie tam też powstały znane drużyny piłkarskie, a dodatkowo wiele takich, które są uważane za najstarsze kluby na świecie! Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy listę dziesięciu najstarszych klubów!

Sheffield FC (1857)

Fakt, że piłkarze Sheffield FC są określani jako „Antyczni” nie jest przypadkiem. Oficjalna data utworzenia tego zespołu to 24 października 1857 roku. Ich początki zainicjowały rewolucję w świecie piłki nożnej, dodatkowo motywując innych wielbicieli tego sportu.

Hallam FC (1860)

Hallam FC jest głównym konkurentem Sheffield FC, przeciwnikiem, z którym toczyły się znane Derby zasady. Ten zespół powstał 4 września 1860 roku, co daje mu tytuł drugiego najstarszego zespołu na świecie. Zauważalne jest, że dwie czołowe pozycje w naszym rankingu zajmują drużyny z Sheffield.

Wanderers FC (1860)

Choć w klubie powszechnie uważa się, że powstał w 1859 roku, Angielska Federacja Piłkarska twierdzi inaczej – według jej danych, klub założono dopiero w 1860 roku. Niezależnie od tej rozbieżności, nie można zaprzeczyć, że Wanderers FC zdominowali wczesne edycje Pucharu Anglii, zwyciężając w pierwszym turnieju i pięciu kolejnych w ciągu następnych dziewięciu lat. Po 1881 roku, klub zdecydował się na rozegranie jednego meczu charytatywnego w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Cray Wanderers (1860)

Ekipa powstała z inicjatywy pracowników London, Chatham and Dover Railway, którzy zaangażowani byli w budowę trasy kolejowej. W czasie przerw od pracy, z zamiłowania grali w futbol, co przyczyniło się do powstania zespołu. Pomimo ich udziału, nigdy nie udało im się przebrnąć przez etapy kwalifikacyjne Pucharu Anglii.

Worksop Town (1861)

Zespół nie odnoszący znaczniejszych triumfów. Ich największym wyczynem jest dotarcie do 3 rundy Pucharu Anglii w sezonie 1955/1956. Nie udało im się nigdy awansować do Football League. W składzie Worksop występowali kiedyś tacy gracze jak Herbert Chapman, Chris Waddle oraz aktualny bramkarz Brighton, David Stockdale.

Notts County (1862)

Jest to najstarszy zawodowy klub piłkarski na świecie. Rywalizują oni w derbach z Nottingham Forrest, a tym, co jest interesujące, jest fakt, że ich stadiony dzieli tylko rzeka Trent. „Sroki” mają na swoim koncie jeden Puchar Anglii, który zdobyli w 1894 roku.

Stoke City (1863)

To najstarszy klub w obecnym składzie Premier League. Ich ksywa „Garncarze” pochodzi od lokalnego przemysłu ceramicznego. Są jednym z dwunastu założycieli Ligi Futbolowej. Jedyne trofeum, które zdobyli, to Puchar Ligi Angielskiej w 1972 roku. Sir Stanley Matthews jest najbardziej znanym zawodnikiem, który kiedykolwiek występował w barwach „Garncarzy”.

Wrexham FC (1864)

Jest to jedyny reprezentant Walii na tej liście. Analogicznie do innych drużyn, ta powstawała z zapleczem klubu cricketowego, z zamiarem zapewnienia aktywności zawodnikom w okresie zimowym.

Brigg Town (1864)

Zespół, który nie osiągnął znaczących triumfów, ani nie awansował do silniejszych lig angielskich. Pomimo to, warto pamiętać o tej drużynie z hrabstwa Lincolnshire, którego działania przyczyniły się do kształtowania i popularyzacji brytyjskiego futbolu.

Nottingham Forest (1865)

Jest to jeden z najbardziej odznaczonych klubów w naszym rankingu. Zdobył dwukrotnie Puchar Europy (1979, 1980) oraz Puchar Anglii (1898, 1959), nie wspominając o czterokrotnym zwycięstwie w Pucharze Ligi Angielskiej. Nazwa drużyny wzięła się od Forest Recreation Ground, czyli publicznej przestrzeni, gdzie klub został założony, a nie od lasu Sherwood, co często jest błędnie podawane.

Znasz już najstarsze kluby na świecie. Dowiedz się także jakie są najstarsze kluby piłkarskie w Polsce.

Gdzie oglądać Ekstraklasę?

admin
1 min czytania

Jakie są ligi w Polsce?

admin
4 min czytania