III liga w piłce nożnej to czwarty szczebel w hierarchii polskiego futbolu, który łączy pasjonatów tego sportu w całym kraju. Reprezentuje ona perfekcyjne połączenie lokalnej rywalizacji i profesjonalizmu, dostarczając niezapomnianych emocji zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Sprawdź, co charakteryzuje III ligę i jak przebiegają rozgrywki!
III liga w piłce nożnej w Polsce
Piłkarska III liga polska (do sezonu 2007/2008 znana oficjalnie jako IV liga) to czwarta klasa rozgrywek piłkarskich dla mężczyzn w Polsce. Jest ona pośrednią klasą między II ligą (wcześniej znaną jako III liga oraz IV ligą (poprzednio V liga lub klasa okręgowa), będąc tym samym czwartym, najniższym szczeblem centralnym (IV poziom ligowy).
W sezonie ligowym, rywalizacja odbywa się w formie systemu kołowego i jest przeznaczona dla 72 krajowych klubów piłkarskich, które grają w czterech grupach makroregionalnych składających się z 18 zespołów. Mistrzowie każdej z grup III ligi awansują do II ligi w piłce nożnej, natomiast najsłabsze drużyny są relegowane do poszczególnych grup wojewódzkich IV ligi polskiej.
Od sezonu 2000/2001 zarządzanie ligą przejęły wyznaczone wojewódzkie związki piłki nożnej działające w imieniu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Od 2002 roku, do udziału w rozgrywkach dopuszczone są tylko kluby o statusie profesjonalnym (tj. działające jako sportowa spółka akcyjna) lub półprofesjonalnym (tj. działające jako stowarzyszenie kultury fizycznej), które po spełnieniu wszystkich wymaganych kryteriów, otrzymują roczną licencję na grę na tym poziomie.
III liga w piłce nożnej – podział na grupy
2000–2008
Od roku 2000 do 2008, czwarty poziom rozgrywek piłkarskich w Polsce stanowiła IV liga, a III liga była trzecim poziomem rozgrywkowym (obecnie jest to II liga). Sezon 2000/2001 był pionierskim okresem, kiedy IV liga stała się poziomem rozgrywkowym na szczeblu okręgowym. Liczba grup zmieniała się zależnie od sezonu:
- w sezonie 2000/2001 wystąpiło 21 grup (po tym sezonie nastąpiło połączenie obu grup dolnośląskich,
- sezon 2001/2002 składał się z 20 grup (po sezonie zjednoczono obie grupy mazowieckie),
- od sezonu 2002/2003 do sezonu 2005/2006 było 19 grup (w 2006 roku doszło do połączenia obu grup małopolskich),
- od sezonu 2006/2007 do sezonu 2007/2008 było 18 grup.
W roku 2008 zrealizowano reformę, która przekształciła IV ligę w piąty poziom rozgrywkowy, a III liga wskoczyła na czwarty poziom. Dowiedz się więcej na temat tego jakie są ligi w piłce nożnej, aby lepiej zrozumieć ich funkcjonowanie!
2008–2016
W okresie od 2008 do 2016 roku, III liga stanowiła czwarty poziom rozgrywek piłkarskich w Polsce, podzielonych na 8 grup:
- grupa A – obejmująca województwa: pomorskie i zachodniopomorskie, pod nadzorem Pomorskiego Związku Piłki Nożnej z Gdańska lub Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej ze Szczecina,
- grupa B – zasięg województw: kujawsko-pomorskie i wielkopolskie, kontrolowane przez Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy oraz Wielkopolski Związek Piłki Nożnej w Poznaniu,
- grupa C – obejmująca województwa: dolnośląskie i lubuskie, pod przewodnictwem Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej we Wrocławiu lub Lubuskiego Związku Piłki Nożnej w Zielonej Górze,
- grupa D – obejmująca województwa: opolskie i śląskie, pod kuratelą Opolskiego Związku Piłki Nożnej w Opolu lub Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach,
- grupa E – obejmująca województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie, pod kontrolą Podlaskiego Związku Piłki Nożnej w Białymstoku lub Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej w Olsztynie,
- grupa F – obejmująca województwa: łódzkie i mazowieckie, pod nadzorem Łódzkiego Związku Piłki Nożnej w Łodzi lub Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie,
- grupa G – obejmująca województwa: małopolskie i świętokrzyskie, pod kuratelą Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w Krakowie lub Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach,
- grupa H – obejmująca województwa: lubelskie i podkarpackie, pod przewodnictwem Lubelskiego Związku Piłki Nożnej w Lublinie lub Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie.
Po roku 2016
Od 2016 roku, czwarty poziom rozgrywek piłkarskich w Polsce, znany jako III liga, podzielony jest na 4 grupy.
- W pierwszej grupie rywalizują zespoły z województw: łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Organizacją rozgrywek na przemian zarządzają: Łódzki Związek Piłki Nożnej, Mazowiecki Związek Piłki Nożnej, Podlaski Związek Piłki Nożnej oraz Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej.
- Druga grupa skupia drużyny z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Za prowadzenie rozgrywek odpowiadają na zmianę: Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej, Pomorski Związek Piłki Nożnej, Wielkopolski Związek Piłki Nożnej oraz Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej.
- Trzecia grupa zawiera kluby z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Organizacją rozgrywek na przemian zajmują się: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, Lubuski Związek Piłki Nożnej, Opolski Związek Piłki Nożnej oraz Śląski Związek Piłki Nożnej.
- Czwarta grupa łączy zespoły z województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Za przeprowadzenie rozgrywek na przemian odpowiadają: Lubelski Związek Piłki Nożnej, Małopolski Związek Piłki Nożnej, Podkarpacki Związek Piłki Nożnej oraz Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej.
Sprawdź także jak wyglądają rozgrywki w I lidze w piłce nożnej!